LED, “ışık yayan diyot” anlamına gelir. Yarı iletken kullanılarak üretilen bu ışıklar, yarım yüzyılı aşkın bir süredir aydınlatmada yaygın olarak kullanılmaktadır. LED’lerin normal ampüller gibi tel filamentleri yoktur. Bu sebeple daha küçük boyutta ve nispeten daha soğuk çalışma sıcaklığında çalışırlar. Bu da LED’lerin geleneksel ampuller ile kullanılması imkansız olan şekil ve formlarda kullanılabilmesini sağlar.

LED aydınlatma ürünleri enerji tüketimini %60 ile %80 arasında azaltır. Ayrıca diğer ampullere göre ömürleri çok daha uzundur. Dolayısıyla LED aydınlatma ürünleri, kullanım süreleri boyunca önemli miktarda tasarruf sağlar. Kurulumları kolaydır. Ses çıkarmayan ve titreme yapmayan yapıları sayesinde konforlu bir kullanım sunarlar. Doğal ışık yayarlar ve görme duyusunda herhangi bir yorgunluğa yol açmazlar.

LED ürünlerinin 50.000 saate kadar kullanım ömürleri vardır. Günde 12 saat çalışan bir LED ampül 12 yıla kadar kullanılabilir.

LED aydınlatma ürünleri yüksek dayanıklığa sahiptirler. Hava şartlarından etkilenmezler. Cıva veya diğer tehlikeli maddeleri içermezler. Dolayısıyla her çeşit iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilirler.

LED aydınlatma ürünlerinin bir diğer avantajı da bakıma ihtiyaç duymamalarıdır. Dayanıklı yapıları sayesinde kullanım sürelerinin sonuna kadar bile bakım yapılmayabilir.

LED aydınlatma ürünleri farklı renk seçenekleri sunar. LED ürünlerin üretiminde farklı ölçüler kullanılarak istenilen renk elde edilir.

Diğer aydınlatma teknolojilerinin aksine, LED ürünlerinin ısınma zamanlayıcısı yoktur. Bu sebeple açıldıkları anda tam parlaklığa ulaşırlar.

Gerek iç, gerek dış mekanlarda LED ürünleri tek başına yeterli olmakla kalmayıp; yüksek kalite ve verimlilikleri sayesinde ideal aydınlatmayı sağlar.

LED ürünler dünya çapında çevre dostu olarak kabul edilmiştir. Aynı miktarda ışık vermek için daha az miktarda enerjiye ihtiyaç duymalarının yanısıra, içerisinde zararlı kimyasallar barındırmaz ve yüksek oranda geri dönüştürülebilirler